Okolie
       
© Miroslav Ďumbala|PHOTOGRAPHY (www.miroslavdumbala.sk)

Okolie

Spoznajte možnosti okolia blízko svojho ubytovania
Príroda a kultúra

Slovenský raj (2km) sa nachádza vo východnej časti Slovenska, roku 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 Národný park. Jeho celková rozloha je 19 763 ha a z toho rozloha chránenej časti je 13 011 ha. S jeho prírodnými krásami patrí k najkrajším oblastiam Slovenska a preteká cez neho rieka Hornád a Hnilec.

Turisti majú k dispozícii 700 km turistických trás a 200 km trás pre cyklistov.

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie tiesňavý patrí Suchá Bela, Sokolia dolina, Veľký sokol, Prielom Hornádu, Tomašovký Výhľad.

V Slovenskom raji je bohato vyvinutý podzemný kras a nachádza sa v ňom už 436 jaskýň. Zo 69 doteraz preskúmaných jaskýň na území parku je verejnosti prístupná len Dobšinská ľadová jaskyňa.

Suchá BeláSuchá Belá - Slovenský raj (zdroj: Milan Kaleta)
Spišská Nová Ves a okolie

Bránou do Slovenského raja je mesto Spišská Nová Ves (17km), ktoré sa rozprestiera východne od Národného parku v údolí rieky Hornád. Historickým klenotom tohto mesta je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe, Radnica, Reduta a Rímsko-katolicý farský kostol s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku (87m), z druhej polovice 13. storočia.

Najstaršie časti Spišského hradu (35km) pochádzajú z 11. – 12. storočia. V roku 1780 celý vyhorel. Z jeho rozlohou 4 ha patrí k najväčším hradným komplexom v strednej Európe. Je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

V Spišskom Podhradí (33km) sa nachádza rímsko-katolický kostol a tiež kostol a kláštor milosrdných bratov, židovská synagóga z roku 1905.

Spišská Kapitula (33km) je opevnené cirkevné hradné mestečko so zaujímavou neskorogotickou katedrálou, gotickou kaplnkou a biskupským palácom.

Mesto Levoča (17km) je klenotnicou historických pamiatok. Najvýznamnejšou z nich je Chrám sv. Jakuba s dielom Majstra Pavla - najvyšším dreveným oltárom na svete / 18.62 m /. Pri prechádzke úzkymi romantickými uličkami s meštianskymi domami sa určite zastavte pri historickej budove Radnice, pred ktorou stojí tzv. klietka hanby.

Spišský Štvrtok (6km) je známy svojím katolíckym kostolom, pseudogotickou kaplnkou Zápoľských.

V obci Markušovce (23km) sa nachádza typický renesančný kaštieľ rodiny Mariássy, má štyri okrúhle veže umiestnené v rohoch stavby. Útulné prostredie dotvára nádherný francúzsky park s tromi terasami a Letohrádkom Dardanely.

V Spišskej Sobote (18km) sa zachovali gotické, renesančné i barokové meštianske domy. Na námestí na nachádza kostol sv. Juraja, pôvodne neskororománsky z r. 1273, ktorý bol v r. 1464 goticky prestavaný.
Spišský hrad - © Miroslav Ďumbala|PHOTOGRAPHY (www.miroslavdumbala.sk) Spišská kapitula - (zdroj: Wikipedia)

Spišská Nová Ves - © Miroslav Ďumbala|PHOTOGRAPHY (www.miroslavdumbala.sk)Spišská Nová Ves (zdroj: www.miroslavdumbala.sk)
Levoča - radnica (zdroj: Slovakia.travel)Levoča - radnica (zdroj: Slovakia.travel)
Markušovce - (zdroj: Wikipedia)Markušovce - (zdroj: Wikipedia)
Relax a zdravie
Kúpaliská a aquaparky Lyžiarské strediska
AquaCity Poprad (zdroj: internet)AquaCity Poprad (zdroj: internet)